Co pokazuje wskaźnik jakości powietrza w aplikacji Xiaomi i dlaczego nie jest to zgodne z innymi danymi?

Obserwuj

Komentarze

Komentarze: 11

 • Avatar
  Eryk Chmielewski

  Poprosiłbym o weryfikację tego u producenta, aby ewentualnie nie wprowadzać użytkowników w błąd.

  W aplikacji przy liczbie jest podane pm2.5.

  Dodatkowo moje spostrzeżenia korelują się z odczytami. Przykładowo wczoraj wieczorem odczyt ze stacji pomiarowej zlokalizowanej koło mnie podawał 61ug/m3 pm2.5 natomiast w aplikacji po 10 minutach otwartego okna pojawiło się 60ug/m3 pm2.5.

 • Avatar
  Eryk Chmielewski

  Dodatkowo weryfikowałem stabilność odczytów. Miałem jeden pokój całkowicie oczyszczony (30 minut działania oczyszczacza w trybie turbo), jeden trochę i jeden z otwartym oknem. W pierwszym odczyt był 9ug/m3 w drugim 30ug/m3 a w trzecim jak już podawałem 60ug/m3.

  Przenoszony Xiaomi Air Purifier 2 pomiędzy pokojami po kilkunastu sekundach łapał stabilny odczyt i w każdym przypadku stabilizował się na podanych wyżej wartościach.

 • Avatar
  Adam Jesionkiewicz

  Dziękuję za informację. Weryfikujemy ją. Na pewno zauważyliśmy (z doniesień), że ten parametr zależy od regionu aplikacji i telefonu (iOS/Android). Nasze urządzenia wskazują na AQI (zgodnie). U innych na ug/m3. To jasno dowodzi, że wszyscy mają rację i pewnie wkrótce poprawimy ten wpis.

 • Avatar
  Tomek

  Przyjmując, że odczyt dotyczy PM 2.5 w ug/m3, a nie AQI co potwierdzają jego wskazania porównywane z odczytami z czujników pyłu, to prawdopodobnie algorytm w trybie AUTO działa błędnie, bo dioda zmienia kolor powyżej odczytu 60, a 60ug/m3 to już prawie 250% normy która wynosi 25 ug/m3 (a nawet 400% bo zalecane jest nie przekraczanie 15 ug/m3). Tym samym możliwe, że dokonując uaktualnień oprogramowania (zmieniając jednostki jakie odczytuje z AQI na ug/m3) nie zmieniono algorytmu sterującego trybem AUTO. Gdyby bowiem jednostką było AQI to faktycznie odczyt 60 oznaczałby ok. 15 ug/m3 co prawidłowo powodowałoby zmianę koloru diody i zwiększenie obrotów wentylatora. Warto byłoby to zweryfikować u producenta bo obecnie tryb AUTO jest bezwartościowy.

 • Avatar
  Łukasz Kafar

  Ja tez mam wrazeniez tego co porownuje ze stacjami ze pomiar jest w ug/m3. jednak faktycznie dopiero przy 60 probuje mocniej pracowac w trybie auto. Wersja aplikacji firmwaru 1.2.4_60(najnowsza) na Xiaomi MI5(Android)

 • Avatar
  Łukasz Kafar

  Znalazłem jeszcze coś takiego dla pro:
  Mi Air Purifier Pro also has an auto mode that senses the air pollution in your room and adjusts its settings to enhance its effectiveness.PM2.5 < 75 μg/m³ — the air quality is excellent, the green color is up75 < PM2.5 < 150 μg/m³ — the air quality is fair, the orange color is upPM2.5 > 150 μg/m³ — the air quality is poor, the red color is up.

  Tutaj link: http://c.mi.com/thread-193034-1-0.html

 • Avatar
  Tomek

  Normy trochę jak dla Pekinu a nie Polski. W praktyce jest to super niewygodne bo wprawdzie mam ustawioną scenę - włączanie trybu ulubionego powyżej 24 μg/m³, ale trzeba co chwilę sprawdzać czy nie trzeba zwiększyć obrotów manualnie bo jak się od razu ustawi zbyt wysokie to jest głośno, i działa w interwale co kilka minut włącz/wyłącz. Powinni albo dopasować przedziały do norm, albo dać opcję samodzielnego ustawienia tych przedziałów, bo 75 to 3-krotne przekroczenie normy.

 • Avatar
  Tomek

  Na jednym z blogów znalazłem wyjaśnienie nieefektywnej pracy tybu AUTO (załączam tłumaczenie przez google):

  "China AQI (standardy jakości powietrza) mówi: maksymalna 24-godzinna średnia 75uG / m3, maksymalna średnia roczna ekspozycja: 35uG / m3. Ten produkt jest skonfigurowany dla tych standardów, a nie dla USA / UE lub WHO. Jak wspomniano, są 3 razy bardziej ograniczone - prosta aktualizacja oprogramowania układowego powinna je łatwo zmienić. Pytanie brzmi, czy Xiaomi to robi?"

 • Avatar
  Agata Barkowska

  Jestem użytkowniczką tego oczyszczacza od 3 dni, i nie zauwazyłam żeby wartość pm2,5estimate spadła poniżej 25 jednostek, a sensor zaczyna swiecic sie na czerwono chyba powyżej 100. W czym są wyrażone te jednostki bo wartości przerażają. Dodam że w dniu zakupu wskaźnik wskazywał 600

 • Avatar
  Adam Jesionkiewicz

  A czytała Pani powyższy artykuł? Dosyć dokładnie opisałem, czym są te wskazania, a czym nie są. 600 jednostek wskazuje, że włączony był albo nawilżacz ultradźwiękowy (nebulizator), albo coś się smażyło w kuchni. Ew. mogą to być perfumy, dezodoranty, itp.

   Wartość 30 jednostek w Xiaomi może równie dobrze oznaczać 3 ug/m3 PM2.5 przy mierniku laserowym.

 • Avatar
  Dariusz Kowalski

  Xiaomi Air Purifier Pro  i wersja 2s mają podobno inny czujnik.

  Czy możecie potwierdzic czy to prawda? Jeżeli tak to jaki? I jak wygląda prawdziwosc danych podawanych przez niego.

   

  Druga sprawa - czujnik ten w w/w modelu działa nawet jak oczyszczacz jest wyłączony ( ale podłączony do prądu). Zastanawiam się  jak bardzo to wpływa na żywotność?

   

   

Zaloguj się, aby dodać komentarz.